Titujt

Gastrit me aciditet të lartë: trajtim dhe parandalim

Gjithnjë e më shumë, mjekët diagnostikojnë gastrit. Gjithkush mund të sëmuret me këtë sëmundje, madje edhe një nxënës. Gastrit me aciditet të lartë, trajtimi i të cilit zgjat shumë kohë, zakonisht lind nga kequshqyerja, veçanërisht për shkak të konsumit të tepërt të përtypjes së acidit, të kripur ose akut, të shpejtë, marrjes së parakohshme të ushqimit etj.

Mënyrat për të trajtuar obsicles

Kockat në këmbë - kjo është një deformim serioz i këmbës, që kërkon trajtim. Gjatë viteve, kocka bëhet më e madhe, është e vështirë për një burrë të veshin këpucë të ngushta, ai është i trazuar nga dhimbje të forta.

Si dhe kur mund të varrosni acidin borik në vesh

Gjithkush e di se dhimbja e veshit është një nga ndjesitë më të dhimbshme. Për shkak të tipareve anatomike të tubit auditor, fëmijët shpesh vuajnë nga mediat otitis. Por edhe otolaringologët që trajtojnë pacientët e rritur gjithashtu nuk mbeten pa punë.

Të thata apo të freskëta? fiq

Sa të dobishme janë fiq të freskëta? Këto fruta me lëng frutash përmbajnë carotene, askorbik, taninet, acidet yndyrore, proteinat, elementët gjurmë (magnez, fosfor, kalium, kalcium) dhe sheqer. Cili është dallimi në mes të frutave të thata dhe frutave të freskëta? Dallimi është se përmbajtja e sheqerit të freskët është rreth 25%, ndërsa në fruta të thata rritet në 40%, ndërsa frutat e thata ruhen shumë më gjatë.

Polyps në hundë: trajtim pa kirurgji

Polyps në hundë janë një problem që shumë njerëz përballen. Për më tepër, shpesh një sëmundje e tillë diagnostikohet me fëmijët. Pra cilat janë të dhënat neoplazmë? Pse lindin? A ka trajtim efektiv të polipeve në mjetet juridike popullore të hundës?

Se për të rrëzuar temperaturën tek personi i rritur: këshilla praktike

Se për të hedhur poshtë temperaturën në të rriturit? Kjo pyetje është e rrallë, por pothuajse çdo person në planetin tonë ka shfaqur ndonjëherë. Një rritje e papritur e temperaturës gjithmonë tregon se ka procese inflamatore në trup. Më shpesh ky simptomë lidhet me një të ftohtë të zakonshëm. Nëse ky është rasti, dhe kolona zhiva nuk rritet shumë, atëherë temperatura mund të rrëzohet pa u konsultuar me mjekun.

Vaj sintetike për puçrra fytyre: rishikime, tregues për përdorim

Pomadë Synthomycin për puçrra fytyre, shqyrtimet e të cilave konfirmojnë efektivitetin e saj, është një ilaç i shkëlqyeshëm për një sërë papërsosmash të lëkurës. Ky ilaç mund të gjendet në çdo farmaci. Përveç kësaj, çmimi i ulët e dallon këtë vaj nga shumë fonde të reklamuara.

MRI është

Imazhi i rezonancës magnetike (MRI) është një metodë moderne testesh diagnostike jo invazive që ju lejon të shikoni vizualisht indet biologjike të vendosura thellë. Ajo bazohet në një fenomen të tillë fizik si rezonancë magnetike bërthamore.

Një sëmundje e rrezikshme - Ethet e miut

Ethet e miut janë një sëmundje që është virale në natyrë dhe kërcënon me dehje të përgjithshme dhe dëmtime të veshkave. Emri i sëmundjes nuk është e vështirë të mendosh se fajtorët kryesorë të infeksionit njerëzor janë minjtë. Ndërsa nga një person i sëmurë të shëndetshëm nuk merrni infektuar. Në mënyrë tipike, infeksioni me një virus të miut ndodh nëpërmjet ushqimeve që janë kontaminuar nga brejtësit e sëmurë, ose më mirë urina ose feces e tyre. Gjithashtu, mund të kapni dhe kur të thithni feces të thatë, të sëmurë

Helmimi është

Helmimi kohët e fundit është bërë shumë i përhapur. Shumëllojshmëri e madhe e substancave potencialisht të rrezikshme, si dhe injorancën e popullsisë për pronat e tyre të helmimit, bëhen faktori kryesor që ndikon në rritjen e numrit të helmimeve.

Ndihma e parë në rast të goditjes elektrike

Një person është i rrethuar nga shumë pajisje shtëpiake të lidhura me rrjetet elektrike. Në një situatë të tillë, shoku elektrik aksidental është i mundshëm. Rrymat e mëdha që shkaktojnë lëndime ose vdekje janë të rralla. Nga 140-150 situata, vetëm një rast është vdekjeprurëse.

Si të gjesh nëse ka krimba në trupin e njeriut

Pjesa më e madhe e njerëzve janë të bindur se nuk ka parazitë në trupin e tyre. Përveç kësaj, edhe duke marrë prezencën e tyre, shumë prej tyre nuk marrin masa për të pastruar trupat e tyre. Sidoqoftë, nuk duhet të jeni kaq guximtarë dhe të angazhoheni në vetë-mashtrim. Parazitët janë të pranishëm në nëntëdhjetë përqind të njerëzve që jetojnë në planetin dhe gjithmonë e çojnë trupin në një gjendje patologjike të pashërueshme.

Shije të thartë në gojë - shkaqet

Ndjeje shije të ëmbël dhe të thartë në gojë është mjaft normale. Por kjo është vetëm nëse keni ngrënë një produkt të përshtatshëm ose një pjatë të pazakontë para jush. Duhet gjithashtu të theksohet se në një situatë të tillë, ndjenjat e tilla kalojnë mjaft shpejt, veçanërisht nëse dikush vret ndonjë perime ose qumësht.

Si të hiqni prizat e squfurit në fëmijë? Këshillat e mjekëve

Squfuri është projektuar për të mbrojtur zgavrën e veshit të brendshëm nga depërtimi i ndotësve dhe baktereve të ndryshme. Në dështimet në rrjedhën e deduksioneve të sulfurit të tij formohen. Në fëmijët ky fenomen është i zakonshëm dhe shkakton dëmtim të dëgjimit. Ju mund ta ndihmoni foshnjën në shtëpi ose duke kontaktuar me mjekun.

Ngarko më shumë postime
arab Belorussian bullgare boshnjake catalan çek danez gjermanisht grek Spanjisht finlandez frëngjisht irlandez galician Hindi Croatian hungarez indonezian islandez italian japonez georgian korean letonisht maqedonas malajas holandez norvegjez polonisht rumun sllovak slloven shqiptar serb suedez Swahili Thai Tagalog turk ukrainas vietnamisht