Заглавија

Серонегативен спондилитис: симптоми, дијагноза и третман

Серонегативен спондилитис е болест која е поврзана со воспаление и оштетување на зглобовите, како и со 'рбетот. Поточно, ова не е една болест, туку цела група на болести кои имаат слични патогенетски, етиолошки и клинички својства.

Гастритис со висока киселост: третман и превенција

Сè повеќе, лекарите дијагностицираат гастритис. Секој може да се разболи со оваа болест, дури и ученик. Гастритис со висока киселост, чија терапија трае подолго време, најчесто произлегува од неисхранетост, особено поради прекумерната конзумација на кисело, солено или акутно, брзо џвакање, ненавремено внесување храна итн.

Начини за лекување на коските

Коски на нозете - ова е сериозен деформитет на ногата, кој бара третман. Со текот на годините, коската станува поголема, тешко е мажот да носат тесни чевли, тој е вознемирен од силна болка.

Кои болести им помагаат на златната прачка и како да се примени

Златната прачка веќе долго време го зазема своето место во превенцијата и лекувањето на разни болести. Оваа чудесна фабрика најмногу се користи во народната медицина, бидејќи има навистина уникатни квалитети кои придонесуваат за брзо закрепнување на телото.

Како и кога може да се закопа борна киселина во увото

Секој знае дека болката од увото е една од најболните сензации. Поради анатомските карактеристики на аудитивната цевка, децата често страдаат од отитис медиа. Но, исто така, отоларинголозите кои ги третираат возрасните пациенти, исто така, не остануваат без работа.

Сушени или свежи? Сл

Колку се корисни свежи смокви? Овие сочни тенко овошје содржат каротин, аскорбински, танини, масни киселини, протеини, елементи во трагови (магнезиум, фосфор, калиум, калциум) и шеќер. Која е разликата помеѓу сушено овошје и свежо овошје? Разликата е во тоа што содржината на свежиот шеќер е околу 25%, додека кај сушените плодови се зголемува на 40%, додека сувото овошје се чува многу подолго.

Полипи во носот: третман без операција

Полипите во носот се проблем со кој се соочуваат многу луѓе. Покрај тоа, многу често ваквата болест е дијагностицирана кај деца. Кои се податоците за неоплазмите? Зошто тие се појавуваат? Дали постои ефикасен третман на полипи во нос фолк лекови?

Отколку да ја срушиш температурата кај возрасно лице: практични совети

Отколку да ја смалите температурата на возрасните? Ова прашање е ретко, но скоро секој човек на нашата планета некогаш се појавил. Ненадејниот пораст на температурата секогаш покажува дека во телото има било какви воспалителни процеси. Најчесто овој симптом е поврзан со обична настинка. Ако ова е случај, и столбот на живата не се зголеми премногу висока, тогаш температурата може да се сруши без консултација со докторот.

Синтомицин маст за акни: осврти, индикации за употреба

Синтомицин маст за акни, чии осврти ја потврдуваат неговата ефикасност, е одличен лек за различни несовршености на кожата. Оваа дрога може да се најде во било која аптека. Покрај тоа, ниската цена ја разликува оваа маст од многу рекламирани средства.

Фрегатен синдром: Опис, дијагноза, третман, бременост и породување

Фраулеј синдромот е аномалија на бубрезите од вродена природа, во која се формира крст помеѓу предниот и задниот дел на горната бубрежна артерија. Како резултат на тоа, нормалните функции на органот се нарушени.

МНР е

Магнетната резонанца (МРИ) е неинвазивна модерна дијагностичка метода за испитување која ви овозможува визуелно да ги испита длабоко лоцираните биолошки ткива. Таа е базирана на таков физички феномен како нуклеарна магнетна резонанца.

Опасна болест - треска на глувци

Маус треска е болест која е вирусна по природа и се заканува со општа интоксикација и оштетување на бубрезите. Името на болеста не е тешко да се претпостави дека главните виновници за човечка инфекција се глувци. Додека од болно лице здраво не се заразени. Типично, инфекцијата со вирус на глушец се јавува преку храна која е контаминирана од болни глодари, или поточно нивната урина или измет. Исто така, може да се фати и кога ќе дишете суви измет болен со глодање

Што да направите ако вашите уши се блокирани по студ

Вашите уши се поставени по студ и не знаете што да направите? Можете веднаш да се консултирате со доктор, и можете да се обидете сами да се справите со непријатните чувства. Како да го направите ова, ќе научите од овој напис.

Труењето е

Труењето неодамна стана премногу распространето. Огромната разновидност на потенцијално опасни материи, како и незнаењето на населението за нивните својства на труење, станаа главен фактор кој влијае врз растот на бројот на труења.

Прва помош во случај на електричен шок

Едно лице е опкружено со многу апарати за домаќинство поврзани со електрични мрежи. Во таква ситуација, можна е случајна струен удар. Големи струи кои предизвикуваат повреда или смрт се ретки. Од 140-150 ситуации, само еден случај е смртоносен.

Меланин - што е тоа и зошто е потребно?

Ние не секогаш размислуваме зошто луѓето се разликуваат една од друга во бојата на кожата, очите и косата. Во меѓувреме, специјални пигменти се одговорни за ова, кои извршуваат некои важни функции.

Пополнување на канали за заби: методи и материјали

Пополнувањето на каналите е запечатување по отстранувањето на пулпата. Манипулацијата служи како заштита од инфекција и го зајакнува забот. Постојат неколку различни начини за запечатување на каналот. Секој од нив има свои добрите и лошите страни.

Како да дознаете дали има црви во човечкото тело

Најголемиот дел од луѓето се убедени дека во нивното тело нема паразити. Покрај тоа, дури и кога се претпоставува нивното присуство, многумина не преземаат никакви мерки за чистење на нивните тела. Сепак, не треба да бидете толку претенциозно и да се вклучите во самоизмама. Паразитите се присутни во деведесет проценти од луѓето што живеат на планетата и секогаш го водат телото на неизлечива патолошка состојба.

Што да направите ако течноста во плевралната празнина: причини и третман

Ако течноста почнува да се акумулира во плевралниот регион (излив), тогаш ваквата сериозна патолошка состојба може да укаже на тоа дека телото развива болест и е доста опасно. Патологијата се дијагностицира на различни начини, по што лекарот пропишува соодветен третман.

Киселост во устата - причини

Чувствувате слатко и кисело вкус во устата е сосема нормално. Но, ова е само ако јадете соодветен производ или необичен сад пред вас. Исто така, треба да се забележи дека во таква ситуација, таквите чувства поминуваат прилично брзо, особено ако некој го убие секој зеленчук или млеко.

Како да ги отстраните приклучоците за сулфур кај децата? Совети на лекарите

Сулфурот е дизајниран да ја заштити празнината на внатрешното уво од пенетрацијата на разни загадувачи и бактерии. При неуспеси во текот на неговите заклучувачки сулфурни осигурувачи се формираат. Кај децата, овој феномен е чест и предизвикува оштетување на слухот. Може да му помогнете на бебето дома или ако се јавите кај доктор.

Јатрогени е што? Видови на јатрогенија, причини, превенција

Често во модерната медицина се користи терминот јатрогенија. Овој концепт ги означува оние држави кои се директно или индиректно врзани за активностите на медицинскиот персонал. Често лекарот му носи извесен трауматизам на својот пациент, погрешно комуницира со него или изведувајќи одредени манипулации.

Вчитај повеќе мислења
банер
Арапски Белорусија Бугарски Босански Каталонски Чешка Дански Германски Грчки Шпански Фински Француски Ирски Галициски Хинди Хрватски Унгарски Индонезиски Исландски Италијански Јапонски Грузиски Корејски Латвиски Македонски Malay холандски Норвешки Полски Романски Словачки Словенечки Албански Српски Шведски Свахили Тајландски Тагалог Турски Украински Виетнамски